Na co stawiać przy wyborze mebli do kuchni? Funkcjonalność czy ładny wygląd?




Nie ma dwóch takich samych kuchni. Wszyscy chcemy mieć tak duże pomieszczenie kuchenne w którym z łatwością wydzielimy część do przygotowania posiłków i część jadalną. Jeżeli jesteśmy szczęśliwcami którzy są na etapie projektowania a następnie budowy nowego domu, nie będziemy mieli problemu z realizacją naszych pomysłów na dużą i funkcjonalną kuchnie. Jednak w mieszkaniach z rynku wtórnego lub nowych małych mieszkaniach przy projektowaniu kuchni będziemy walczyć o zagospodarowanie przestrzeni w 100%


Umeblowanie małej kuchni


Jeżeli nie mamy kuchni o powierzchni 10 lub nawet 15 metrów a skromne 4 metry kwadratowe do zagospodarowania, to w kuchni raczej nie znajdziemy miejsca na stół jadalniany lub wyspę. Jednak są rozwiązania które ułatwią nam korzystanie z naszej kuchni.
Podstawową cecha każdej kuchni jest zawsze jej funkcjonalność. Tyczy się to zarówno małych jak i dużych zabudów kuchennych. Jeżeli będziemy mieli najpiękniejszą kuchnie a niewygodnie będzie z niej korzystać to szybko minie nam przyjemność z przygotowywania posiłków.
Trend w aranżacji małych kuchni to połączenie ich funkcjonalności i ładnego wyglądu.
Jedyną możliwością funkcjonalnej małej kuchni jest zamówienie kuchni na wymiar. W małych kuchniach mamy duże szafki w których wnętrze jest tak zaprojektowane że po ustawieniu w nich kuchennych przyborów nie pozostaje wolne miejsce. Dla tego w małej kuchni raczej tez nie znajdziemy koszy narożnych typu le'mans, które są ładne i na pewno ułatwiają korzystanie z szafek narożnych. Ale pozostawiają w szafkach dużo wolnego miejsca. Małe kuchnie a szczególnie ciemne wykonuje się w kolorach jasnych najlepsze są białe kuchnie lakierowane które odbijają światło i rozjaśniają pomieszczenie. Dodatkowo w każdej kuchni i to zarówno w małej i dużej dobrze jest zainstalować dodatkowe oświetlenie pod górnymi szafkami.
W małej lakierowanej kuchni proponujemy też nie montować uchwytów i gałek, gdyż łatwo się o nie zaczepić przy wykonywaniu domowych czynności.
Warto się też zastanowić nad zamontowaniem jak największej ilości szuflad, pozwalają one na wygodny i łatwy dostęp w głąb szafek. Jedynie musimy pamiętać aby przed frontami szafek była odpowiednia ilość miejsca do ich otwierania.
Do naprawdę małych kuchni możemy też rozważyć montaż małego sprzętu Agd. Zapewne przy małej rodzinie wystarczy dwupalnikowa płyta indukcyjną która pozwoli nam zaoszczędzić miejsca na blacie. Mniejszy piekarnik o szerokości 50 cm. W końcu nie musimy od razu do piekarnika wstawiać dużego kaczeńca. Jednym słowem są rozwiązania które oszczędzają miejsce i pozwalają podnieść funkcjonalność kuchni.

Połączenie salonu i kuchni – co zrobić aby uniknąć wpadek


Obecnie oddawane nowe mieszkania projektowane są w ten sposób że kuchnia z pokojem dziennym stanowi jedną całość. Przy takim rozwiązaniu musimy połączyć dwa różne pomieszczenia. Jedno jest typowo robocze w którym gotujemy, przyrządzamy potrawy nierzadko stoją w nim naczynia i garnki. Drugie to miejsce naszego odpoczynku i relaksu, oraz reprezentacyjna przestrzeń naszego domu czy tez mieszkania.
Ważne jest aby obie te przestrzenie były zaprojektowane w podobnym stylu. Ciężko przecież sobie wyobrazić aby kuchnia była w stylu skandynawskim a reszta pomieszczenia np. rustykalny. Aranżacyjnie obie te przestrzenie muszą stanowić jedność.
Doskonałym rozwiązaniem zaznaczającym oddzielenie kuchni i salonu jest wyspa lub pół – wyspa kuchenna. Warto aby część blatów i wyspy była wykonana w postaci tzw. barku. Jest to podwyższenie blatu przy którym można usiąść na zw. hokerach. Barek zasłania wnętrze kuchni przed wzrokiem osób siedzących w salonie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia w stylu skandynawski m z wyspą

Jak usunąć rysy z białych mebli na wysoki połysk?

Spieki kwarcowe do czego się nadają